تاریخچه اتوماسیون صنعتی چیست ؟

آیا این سوال را تا به حال از خود پرسیده اید که اتوماسیون صنعتی چیست ؟ اتوماسیون یا همان خود فرمان یا خودکار برگرفته از زبان یونان باستان می باشد. روباتیزه کردن یا اتوماسیون صنعتی به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه های تولید است. این بحث یك گام فراتر از مكانیزه کردن است. مكانیزه به معنی فراهم آوردن متصدیان انسانی با ابزار و دستگاه هایی که ایشان را برای انجام بهتر کارها یاری می دهد.

اجزای اتوماسیون صنعتی چیست ؟

نمایان ترین و شناخته شده ترین بخش اتوماسیون صنعتی، ربات های صنعتی هستند که مهم ترین نقش را ایفا می کنند. در حیطه صنعتی سازی اتوماسیون قدم بعدی مكانیزه سازی است. بدین صورت که ماشین جایگزین نیروی فیزیكی انسان شده و اتوماسیون نقش احساس و مجری بودن مستقیم انسان در صنعت را به شكل چشمگیری کاهش می دهد. تنها کاربرانی که در این سیستم ها در پروسه تولید شرکت دارند،ناظران هستند.
چرخه ی تولید اتوماسیون سازی شده شامل کلیه عوامل لازم برای اندازه گیری، انتقال،نمایش،ذخیره سازی و تنظیم اطلاعات از مراحل ساخت و اجرای فرامین مربوطه می باشد.با روی کارآمدن تراشه های پردازش گر و کنترلر ایده ایجاد چنین سیستم هایی به وجود آمد. سیستم هایی که قادر باشند دخالت انسان در چرخه تولید را به حداقل رسانده و تنها او را ناظری بر پروسه ساخت گردانند.

کاربرد اتوماسیون صنعتی چیست ؟

اتوماسیون صنعتی یكی از مهمترین ارکان تولید صنعتی به حساب می آید. تا قبل از روی کارآمدن این نوع سیستم ها از دستگاه های مختلفی برای کنترل خطوط تولید استفاده می شد،که هر کدام به صورت مستقل عمل می کردند و محدودیت های بسیاری داشتند. اما هدف این سیستم و استفاده از روبات، تزریق احساس به پروسه تولید است.
هم سویی و هم هدف کردن دستگاهها و روباتها و ایجاد شبكه در یك نظام تولید،حاصل به کارگیری تكنولوژی اتوماسیون است. به عبارت دیگر اتوماسیون وظیفه ای بیش از کنترل فرایند تولید را بر عهده دارد. اما وظایف تعریف شده ی یك سیستم اتوماسیون که توسط کارشناسان مربوطه تنظیم شده است عبارتند از:
  • جاری ساختن استراتژی های کنترلی در کارخانه
  •  تبادل اطلاعات میان بخش های تولید
  •  ایجاد یك واسطه بین کاربر و مجموعه تحت کنترل

مزایای اتوماسیون صنعتی چیست ؟

۲ مزیت مهم اتوماسیون صنعتی عبارت است از:

امنیت و دقت کار:

در زمینه امنیت کار تقریباً همه با اتوماسیون موافقند. چرا که در بسیاری از صنایع که برای انسان خطراتی وجود دارد (نظیر صنایع شیمیایی و اتمی) این سیستم از جایگاه والا و مؤثری برخوردار است. در عین حال در بسیاری از صنایع میزان دقت لازم به هیچ وجه توسط انسان دست یافتنی نیست. در اینگونه محیط ها نیز فقط باید از دستگاههای اتوماتیك و کنترل شده توسط کامپیوتر استفاده کرد.

 انعطاف پذیری:

تصور کنید مالك کارخانه ای هستید که بازار از محصولاتش اشباع شده است،یا کالای شما دیگر خریدار ندارد و یا به هر دلیل دیگری قصد دارید محصول دیگری تولید کنید. برای این کار شما باید تمامی دستگاههای خط تولید را تعویض کرده و به عبارت دیگر باید هزینه بسیار زیادی را برای جلوگیری از ضرر بپردازید. اما اگر به روی خط تولید خود یك سیستم اتوماسیون صنعتی را پیاده سازی کرده باشید و وظایف عمده ی ساخت را به روباتها محول کرده باشید،برای تعویض محصول تولیدی تنها کافیست نرم افزار شبكه خود تغییر داده و اندکی در سخت افزار خود دست ببرید. به عبارت دیگر با اتوماسیون صنعتی می توان از زیان های بزرگ و درواقع از ورشكستگی فرار و تنوع در تولید را ایجاد کرد.

لزوم اتوماسیون صنعتی چیست؟

 این رشته چندبخشی در ابتدا با توجه به نیاز به سرعت، دقت و تكرارپذیری تولید محصولات صنعتی به وجود آمده است و اکنون در جهت انعطاف پذیری و قابلیت اطمینان هرچه بیشتر خطوط تولید به تحول خود ادامه می دهد. اهم نیروهای پیش برنده تكامل سیستم های اتوماسیون  عبارتند از:

  • فشار برای کاهش قیمت
  • نیاز افزون تر به کیفیت
  • کم شدن چرخه عمر محصولات
  • تغییرات سریع در تكنولوژی